Како да го разладите вашето куче во топлите денови?

Pet Land Skopje

Топлото време може да биде непријатно и опасно за кучињата. Прочитајте ги нашите совети за како да го разладите Вашето куче на топло време.

Дали на кучињата им одговара топлото време?

Кучето може многу брзо да се загрее и да се прегрее, и секогаш треба да преземете чекори за да се осигурате дека вашето куче добро се справува со толината. Дури и на температури до 20 степени целзиусови, кучињата се изложени на ризик од топлотен удар, кој може да биде фатален за само 15 минути. Ако планирате да патувате во Македонија или во странство за време на одморите кога е  времето топло, прочитајте ги нашите совети за правилно одржување на температурата на вашето куче.

1.      Давајте им доволно вода за пиење (чувајте ги хидрирани)

Кучињата треба да пијат многу вода за време на топлото време за да спречат дехидрација. Неопходно е да се обезбеди многу свежа, чиста вода, без разлика дали е дома, во градината или на прошетки.

Постојат многу начини на кои можете да го поттикнете вашето куче да пие повеќе, вклучувајќи играње со градинарски прскалки, правење ледени десерти за вачето куче и ароматизирање на нивната вода за пиење. Можеби ќе сакате да инвестирате и во чинија со вода за патување или преносливо шише за да се осигурате дека имаат да пијат вода додека се надвор и наоколу. Ако не се снајдете или заборавите пренослив сад за вода, тие со задоволство ќе пијат од вашите раце.

2.      Прилагодете ја вашата рутина за шетање и излегување надвор

Можеби е примамливо да излезете на убава долга прошетка на топол, сончев ден, но тоа може да носи ризици за вашето куче.

Шетајте го вашето куче рано наутро или навечер кога земјата и патиштата по кои одите се поладни. Ова не само што ќе ги заштити нивните шепи, туку ќе им биде поудобно.

Жешките тротоари, асфалтот и вештачката трева може да им ги изгорат шепите и да предизвикаат силна болка, дури и при кратки прошетки. Дури и во пријатен, ветар ден, температурата на асфалтот и асфалтот може да се искачи до 52°C кога сонцето е најжешко.

Совет: Ако не сте сигурни дали тротоарите се премногу жешки, ставете го задниот дел од раката на земја седум секунди. Ако се мачите да ја задржите и ви непријатно, премногу е топло за да го шетате вашето куче.

3.      Намокрете го вашето куче преку игра

Играњето со вода е одличен начин да го одржувате вашето куче ладно на топло време и тоа е многу забавно.

Обидете се да поставите прскалка или плиток базен во градината за да ги освежите додека играат. Секогаш гледајте го вашето домашно милениче кога си игра околу вода и никогаш не дозволувајте му да плива без надзор. Доколку вашето куче не знае да плива или му треба помошво пливањето може да инвестирате во помошен елек за пливање.

За кученца или постари кучиња кои сакаат да џвакаат, можете да купите коска за ладење што може да се замрзнуваат - ова се уште една одлична опција да му дадете занимација на вашето куче да легне и по сенка и да ужива со играчката.

4.      Влажни крпи

Кучињата се ладат од доле нагоре, па затоа е важно нивните шепи и стомак да не се премногу жешки. Поставувањето влажни крпи или ќебиња за нивно лежење е едноставен, ефикасен начин да го одржувате вашето куче ладно на топлина.

Едноставно поминете ја крпата под ладна чешма и исцедете го вишокот вода за да создадете пренослива подлога за ладење каде било во вашата куќа или градина. Не заборавајте да го освежувате редовно за да го одржите ефектот.

Можете исто така да инвестирате во подлога за ладење, ова се одличен начин да го одржувате вашето куче ладно и се лесно достапни на нашата интернет продавница.

5.      Обезбедете повеќе места под сенка

Ако вашето куче сака да игра во градината, важно е да се осигурате дека има многу засенчени области каде што може да се релаксираат подалеку од сонцето.

Сенката создадена од дрвјата е подобра од куќата за кучиња бидејќи овозможува воздухот слободно да циркулира. Бидете свесни за тоа како сонцето се движи во текот на денот за да се осигурате дека вашето куче секогаш има засенчено место за седење и лежење.

Можете дури и да поставите засенчено, импровизирано место каде ќе ги однесете: нивниот сад за вода, влажна крпа или ладна подлога за седење и нивните омилени играчки, за да ги поттикнете да се тргнат од жешкото сонце.

6.      Циркулација на ладен/свеж воздух

Одржувајте го вашиот дом ладен и удобен со поставување на вентилатори во различни простории или доколку ги имате наместете ја соодветно климата да разладува, но не со директно дување во кучето.

Ова ќе помогне да спречите вашето куче да се загрее и ќе му дадете освежително место за повлекување кога ќе му стане премногу топло. Ако ги повлечете завесите или ролетните, ќе ја минимизирате количината на топлина што доаѓа низ прозорците. Ако имате под со плочки, имајте предвид дека и овие може да станат многу жешки ако се на директна сончева светлина.

Важно: Не заборавајте добро да ги обезбедите/заштитите вентилатоите кои се вртат и нивните струјни кабли подалеку од шепите и забите на вашето куче, со цел исте да бидете на безбедно.

7.      Помалку активноси и вежбање

Иако секогаш е важно да се осигурате дека вашето куче е вежба доволно, сепак ќе треба малку да ги намалите активностите за време на топлото време. Преголемиот физички напор може да предизвика вашето куче брзо да се загрее, да се прегрее и да дехидрира.

Наместо да трчате, шетајте со вашето куче и избегнувајте вежбање во најтоплите делови од денот. Не заборавајте да ги потсетите децата да ги сведат енергичните игри со кучето на минимум за време на топлото време.

8.      Редовен груминг

Негувањето на крзното на вашето куче може да му помогне да ја регулира температурата, особено ако има долго или густо крзно.

Со редовното четкање може да се ослободите од вишокот крзно, размислете безбедно да го скратите влакното за да дозволите повеќе воздух да ја лади површината на кожата.

Никогаш не го бричете вашето куче, бидејќи тоа може да го направи подложно на изгореници од сонце. Наместо тоа, разговарајте со вашиот ветеринар или грумер за нивните совети и предлози за „летна„ фризура на вашето куче.

9.      Научете како да препознаете топлотен удар

Топлотниот удар е една од најчестите болести кај кучињата за време на топлото време и се случува кога вашето куче повеќе не може да ја регулира температурата на телото.

Симптомите вклучуваат прекумерно задишување и лигавење, многу црвени непца, повраќање или дијареа и слабост. Ако не се контролира топлотниот удар може да биде фатален.

Важно е да внимавате на вашето куче за време на топло време за да се осигурате дека нема да се прегрее. Никогаш не ги оставајте сами во автомобил, дури и со отворени прозорци, и погрижете се да имаат места во градината кои се под сенка како и во куќата каде што ќе се повлечат кога работите и местата за седење стануваат премногу жешки.

Важно:Ако се сомневате дека вашето куче може да страда од топлотен удар, веднаш однесете го на ветеринар!

Наведените производи во текстот може да ги најдете на нашата интернет продавница на следниот линк https://www.petland.mk/mk/kategorija/kuche/oprema-za-kuchinja
Искористете го кодот petland5 при купувањето за дополнителни 5% попуст на летните производи.

 

Последни објави

Направи нарачка до 14:00 часот за испорака наредниот ден!
*Се однесува само за град Скопје

Совети за одгледување, акции и промоции?